Příběh propadu algo tradera Knight Capital natočený ve filmu Hra peněz

Byznys — Napsal: - 4.2.2017 16:54

V roce 2016 byl do kin uveden americký film Hra peněz (Money Monster), ve kterém se odehrává příběh jedné společnosti (ve filmu pod názvem IBIS Clear Capital), která se zabývá algoritmickým obchodováním na akciových burzách. A právě tato společnost prodělala veškeré úspory jednomu obyčejnému člověku, konkrétně 60 000 dolarů, které zdědil po své zesnulé matce. Možná se vám to nezdá mnoho peněz, ale tento člověk z lidu není jediný kdo svěřil své peníze za účelem zhodnocení tomuto vysokofrekvenčnímu obchodníkovi (HFT). Celková ztráta, kterou tato společnost údajně chybou ve svém algoritmu způsobila, dosahuje částky 800 miliónů dolarů. Později se ukáže, že se nejedná o chybu v algoritmu řízeném počítačem, ale o úmyslný lidský plán několika jedinců, kteří chtěli nenápadně vydělat hromadu peněz tímto rafinovaným podvodem.

Vše začalo pouhým investičním tipem v televizní show Money Monster. V době kdy moderátor odmoderoval tuto investiční show, určitě netušil co tím způsobí a že jeden z jeho diváků si to s ním bude chtít vyřídit osobně přímo v živém přenosu.

Skutečný příběh společnosti Knight Capital („ve filmu jako IBIS“)
V roce 2012 tato společnost která se zabývá vysokofrekvenčním obchodováním a vytváří více než 10% veškerého objemu obchodů v USA ztratila 440 miliónů dolarů během jednoho dne. Vše zapříčinila softwarová chyba u jejich obchodních systémů, které začaly chybně nakupovat akcie za vysoké ceny. Akcie společnosti Knight Capital se propadly o 60% a nakonec je převzala společnosti Getco za 1.4 miliardy dolarů. Po převzetí se tyto společnosti uskupili a říkají si KCG Holdings.

Tento film není prezentován jako že by byl natočen podle skutečné události, ale ten kdo zná reálnou společnost Knight Capital, tak ho to hned napadne. Samozřejmě jedná se o takový alternativní scénář co mohlo ve skutečnosti stát za propadem Knight Capital. Prvně jsem si tento film prohlédl na ČSFD a z popisu filmu bylo jasné, že tam bude nějaké finanční téma a hned jsem si řekl to musím vidět. Tento film mě překvapil a nadchl, z tohoto důvodu jsem sepsal tento článek a chci tento film doporučit všem fanouškům tradingu a investování, určitě z toho lze získat nějaké ponaučení.

Tagy: , , , , , , , , , , , ,

1
Zanechte komentář

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
admin Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na