Akcie jsou nadhodnocené stejně jako na vrcholu v roce 2007

Akcie, Novinka — Napsal: - 14.8.2013 21:03

Zde je další důvod pro pokles akciového trhu, model který sleduje ocenění akcií říká, že akcie jsou dnes stejně nadhodnocené jako byly na vrcholu v roce 2007. Tento model pochází od Dana Seivera, člena fakulty ekonomie na Cal Poly State University. Seiver je také redaktorem investičního a poradenského zpravodaje The PAD System Report.

Ačkoli Seiver vytvořil model, téměř před 30 lety, aktuálně je spoluautorem akademické studie modelu efektivnosti, která se objeví v aktuálním vydání časopisu Journal of Wealth Management.

Seiverův model je založen na jediném číslu, které je publikováno každý týden ve známé Value Line Investment Survey, vydané společností Value Line, Inc. Číslo představuje medián odhadů učiněných Value Line analytiky, kde  je sledováno 1700 akcií v historii 3-5 let. Pravidelně odkazují na toto číslo pod zkratkou VLMAP, což zkráceně znamená Value Line’s Median Appreciation Potential.

Model pana Seivera je navržen za použití VLMAP a bere v úvahu risk-reward ratio (poměr risku a pravděpodobného zisku) a zjišťuje zda jsou akcie atraktivní k investování. Důvod k investování do akcií vznikne tehdy pokud číslo vzroste alespoň na 100. Když číslo klesne na 55, je na čase začít stahovat peníze a držet hotovost.

VLMAP nedávno spadlo na pouhých 35%. V poslední době bylo toto minimum v červenci 2007. Na vrcholu býčího trhu v říjnu toho roku, činila 40%.

Seiver nedávno sdělil svým klientům, že současná úroveň VLMAP se řadí mezi 5% nejhorších naměřených hodnot od roku 1966. V minulosti na této tak nízké úrovni, vždy přišlo období měsíců až roků kdy akcie přinášely mizerné výnosy. „Máme pochybnosti že tentokrát to bude jiné.“

Tento Seiverův model rozhodně není nástroj pro krátkodobé předpovídání trhu, ale pracuje se s dlouhodobějším horizontem.

zdroj: Marketwatch

Tagy: , , , , , , , ,

Zanechte komentář

avatar
  Subscribe  
Upozornit na